Здобутий під час зустрічей у Вищій Палаті Контролю Республіки Польща цінний досвід

Україна стоїть на порозі змін і саме молоде покоління має стати поштовхом для досягнення вдалих перетворень на благо нашої Держави. Для розуміння, які саме зміни мають відбутися, ми – молоде покоління науковців, маємо розвиватися, удосконалювати свої знання та здобувати корисні навички. Маємо вивчати досвід розвинених країн світу, вчитися на помилках та переймати позитивні здобутки. Завдяки Благодійному Фонду Богдана Гаврилишина та програмі «Молодь змінить Україну» у нашого покоління є можливість відвідати Європейські країни, ознайомитися з їх історією, зустрітися з організаціями та інституціями, які працюють на благо держави та спілкуватися з людьми, які роблять вагомий внесок у розвиток країни.

Після проходження відбіркового етапу та підготовки ряду організаційних документів наша група у складі п’яти молодих, цікавих та амбіційних людей вирушила до Республіки Польща. У нас був розроблений план поїздки, головні пунктами якого: здобути нові знання та знайомства, перейняти досвід, зануритись у вивчення Польщі, не втратити ні хвилини часу та зарядитися позитивними враженнями від поїздки. І ми змогли виконати всі пункти плану на 100%.

Ще в Україні ми домовлялися про зустрічі в цікавих та корисних для нашого дослідження інституціях. Організована мною зустріч відбувалася у Вищій Палаті Контролю Республіки Польща. Ми були приємно вражені гостинністю та доброзичливим ставленням з боку представників Палати.

Вища Палата Контролю Республіки Польща – одна з найдавніших державних установ, була створена ще в період II Речі Посполитої, а саме – 7 лютого 1919 року, через неповні три місяці після набуття Польщею незалежності. Основною задачею Палати є контроль виконання бюджетів держави (цільове використання коштів). Вища Палата Контролю має право проводити контроль в усіх державних установах та організаціях, органах місцевого самоврядування, а також на економічних суб’єктах, що виконують державні замовлення або користуються урядовими дотаціями та гарантіями. За діючими положеннями польського законодавства, Вища палата контролю підпорядковується Сейму та здійснює контрольні заходи за його замовленням або замовленням його органів (наприклад, маршала Сейму), за клопотанням Президента Республіки Польща чи прем’єр-міністра, або за власною ініціативою. Особливим предметом діяльності Вищої Палати Контролю є перевірка сумлінності реалізації бюджету і принципів фінансової політики, а також вироблення думки з питання схвалення дій Ради міністрів.

Не зважаючи на щільний графік та велику зайнятість нам приділив увагу Кшиштоф Квятковський – президент Вищої Палати Контролю Республіки Польща. Пан Квятковський привітав нас с приїздом до Польщі та висловив подяку щодо нашого відвідання Палати. Наша бесіда зачіпала питання патріотизму, довіри до влади, особливостей польського місцевого самоврядування та взаємозалежності між належною системою державного аудиту та процесом інтеграції. Президент робив акцент на тому, що основою сильної держави та довіри до влади є правда, повертався до труднощів, крізь які довелося пройти Польщі на шляху до успіху та розповів про аудит, який проводить Вища Палата Контролю.

Наступна зустріч відбулася з віце-президентом Вищої Палати Контролю Войцехом Кутілоу, який поглибився в історичні питання становлення та розвитку Палати, її структурні елементи та функції, основні засади в її роботі. Віце-президент допоміг нам розібратися з системою влади в Польщі, адже вона суттєво різниця від української. Він навів нам, так звану, розширену концепцію Монтеск’є, за якою функціонує Польща і має, на його думку, функціонувати сучасна демократична держава. Концепція ґрунтується на п’яти складових: судова влада, законодавча влада, виконавча влада, вільні медіа та незалежний аудит. А незалежним аудитором в Польщі виступає Вища Палата Контролю, яка вже зазначалося, контролює цільове використання державних коштів на всіх рівнях. Під час перевірок Палата спирається на чотири основні критерії контролю: легальність, господарність, ретельність та цільове використання.

Петр Кульпа та Валерія Соболевська були сполучною ланкою між нами та Палатою. Ми дуже вдячні їм за допомогу в організації зустрічей з представниками Вищої Палати Контролю. Вони також не обмежили нас увагою і провели з нами захоплюючу бесіду, яка зачіпала питання децентралізації влади. Пан Кульпа переконаний, що революції відбуваються через жагу народу до влади і невміння керуючими ланками правильно розподіляти завдання та дії, передбачені для виконання самоуправлінням. Вони розповіли про те, яким чином має здійснюватися контроль з боку громадськості аби не зачіпати питання безпеки та повною мірою бути в курсі ситуації в країні.

Павел Бідзяк, радник Президента Вищої Палати Контролю Республіки Польща, зустрівся з нами останнім та перш за все наголосив на тому, що поляки працюють з українцями, запрошують до себе на навчання, не для того, щоб повчати, а для того, щоб ділитися особистим досвідом. Пан Бідзяк порівняв засоби масової інформації з річкою, яка доводить воду до моря. ЗМІ – це лише інструмент, який необхідно вдало використовувати. Інформація ж, як така, це основа демократії і чим ретельніше вона перевірена та підтверджена декількома джерелами, тим більш розвиненим буде демократичне суспільство. Радник розповів нам про громадські комунікації та роботу прес-центру Вищої Палати Контролю, який щільно співпрацю з засобами масової інформації.

Вища Палата Контролю активно співпрацює з Рахунковою палатою України, організовує навчання та всіма силами допомагає нашій державі. Але, наразі, в Україні немає жодного органу, який був би схожим за своєю діяльністю з Вищою Палатою Контролю Республіки Польща. На мою думку, така інституція нашій державі вкрай необхідна. Це могло б суттєво покращити ситуацію в країні: зменшити рівень корупції, сприяти прозорості, доступності до інформації та зрозумілості для громадськості.

Я висловлюю подяку Фонду Богдана Гаврилишина та програмі «Молодь змінить Україну» за можливість відвідати Польщу, познайомитися з цікавими людьми, отримати досвід, здобути знання, які неодмінно стануть мені у нагоді в майбутньому та провести незабутній тиждень в Польщі.