Мальме – з старого порту до центру інновацій

Вже більше двох років в Україні точаться суперечки якою повинна бути децентралізація? Як повинні використовувати регіони отримані додаткові повноваження від центру? Що значить ефективне управління на місцевому рівні?

Хорошим прикладом у даному напрямку може стати для України шведське місто Мальме, яке за 30 років з порту перетворилося на центр інновацій та технологічних розробок.  Мальме є комерційним центром південної Швеції і багатонаціональне місто – проживає 300 000 жителів з приблизно 170 різних національностей.

Політична воля

Століттями місто було провідним центром суднобудування, проте у 1970 році рецесія у промисловості зумовила необхідність до переорієнтації на нові ринки. Керівництво країни було однозначно налаштоване перетворити колишній порт на місто знань. Вся ділянка гавані, яка складалася з великих промислових будівель, була закрита в 1986 році, а площа перетворена в автомобільний завод. З тих пір західний порт став ключовим місцем для довгострокових стійких проектів. Новий район часто називають «Місто майбутнього» – старі галузі були замінені на інвестиції в нові технології і навчальні програми інноваційного характеру. Найприбутковішими в Мальме є такі сектори як логістика, роздрібна та оптова торгівля, будівництво, а також цілий ряд відомих компаній в галузі біотехнологій та медичних технологій, екології, інформаційних технологій тощо. Крім того, співпраця між навчальними закладами, науковими парками та компаніями створює міцну основу для підприємців і творчого розвитку в Мальме.

Сталий розвиток.

Мальме має амбіції стати "найбільш сталим містом у світі до 2020 року". При реконструкції частини міста керівництво планувало його розвиток навколо ідей, які зроблять місто більш привабливим для своїх громадян і підприємств. Для того, щоб прискорити перетворення в стійке суспільство, уряд Швеції виділив 7,2 млрд шведських крон за період в 1998-2003 роках на гранти для місцевих інвестиційних програм. Місцевий порядок денний для досягнення довгострокових цілей в галузі сталого розвитку
міста був найбільш важливим стратегічним планом розвитку, який дозволив створити різні проекти по всьому місту, у першу чергу, направлених на зелені технології та енергоефективність.

Енергетика

Багато з будівель в Мальме були побудовані за допомогою різних методів для отримання відновлюваної енергії. Сонячні панелі, встановлені на дахах будинків використовуються для поглинання тепла від сонця, який потім нагріває воду, яка знаходиться в трубах, вбудованих в панелі. Потім ця вода нагріває запаси води в радіатори і крани. Сонячні елементи допомагають виробляти електроенергію для споживання будівлямиза допомогою батарей, які розташовані на напівпрозорих скляних дахах, що дозволяє світлу проникати через балкони, розташовані нижче. Є також сховища теплових мас під землею для зберігання води з природних водойм. Тепла вода з літа використовується для обігріву будівель,а холодна вода з зими використовується для їх охолодження. До 2030 року місто планує мати перейти повністю на відновлювані джерела енергії.

Візія майбутнього

Бажання Мальме стати провідним еко-містом в світі тільки зросло за останнє десятиліття. Уже розроблені і випробувані кілька різних способів для підтримки чистого, ефективного і безпечного середовища для життя. Управління містом зосереджено на екологічному використання енергії, сприянні чистому транспорту та освіті з питань сталого розвитку. Існує розуміння, що місто має залишатися близько до своїх культурних коренів, щоб бути приємним місцем для його жителів. Крім того, Мальме прагне бути і надалі інноваційним (візія щодо того, щоб зробити його найбільш інноваційним бізнес-середовищем у світі). Продовження зусиль щодо поліпшення життя в місті і надалі буде яскравим прикладом сталого міста, а українські органи влади можуть використовувати його в якості шаблону для подальшого щодо ефективного урядування, забезпечення сталого та інноваційного розвитку.

Уроки для України.

Є принаймні чотири основні уроки, які для України варто засвоїти:

1. Динамічне міське керівництво. Економічним дивом Мальме стало завдяки політичній волі органів влади, у першу чергу на місцевому рівні. У контексті децентралізації в Україні керівництвам міст та регіонів необхідно активніше працювати з іноземними інвесторами та надавати підтримку підприємствам для виходу на інші ринки. Для прикладу, в Мальме існує агентство Invest in Skåne, яке надає професійні консультації та послуги міжнародним компаніям, які розглядають місто для майбутніх інвестицій, а також зі сприяння регіональним компаніям у розвитку їх міжнародного бізнесу. За час існування агентство залучило більшість провідних транснаціональних компаній у таких напрямках як ІКТ, медицина, харчова, автомобільна промисловості, логістика та нерухомість, а також наукові установи, що займаються розробками у напрямку медицини та науки про матеріали.    

2. Ефективне управління фінансами. Для України дане питання стосується найбільше прозорого управління видатками місцевих бюджетів і можливості для більшості міст здійснювати запозичення у державних банках. Для прикладу, в Мальме муніципальні банки дозволяють місцевих органам влади запозичувати для проектів капітального будівництва кошти і більшість інфраструктурних проектів було реалізовано саме за таким принципом.

3. Процвітаюча «зелена економіка». Скандинави не тільки дбають про збереження природних ресурсів, але також зробили з цього прибутковий бізнес. Сміття використовується для підтримки районних опалювальних систем через біо-переробку. Це не тільки позитивно впливає на навколишнє середовище, а ще й допомагає заощаджувати населенню значні кошти на комунальних послугах. Для наших місцевих органів такі методи та принципи роботи є особливо актуальним з точки зору енергоощадливості та вирішення проблем вивозу сміття, проте перехід на такі технології є дороговартісним і термін окупності є тривалим.

4. Загальне багатство. За ознаками фізичного і економічного розвитку в Мальме лежить сильна моральна філософія, яка підкреслює важливість «загального багатства», а не індивідуальне споживання. Хоч і шведи достатньо закриті, проте важливість створення спільних благ є національною філософією – місцеві інфраструктурні проекти та загальне планування міста відбуваються під пильним оком жителів та громадських активістів міста. Якраз у цьому українцям варто повчитися найбільше. 

 

Ангела Бочі,

к.е.н., учасниця програми «Молодь змінить Україну»,

Швеція, 2016