ЕФЕКТИВНІСТЬ ТА ПРАГМАТИЧНІСТЬ ЕНЕРГЕТИЧНОГО СЕКТОРУ НОРВЕГІЇ

 

Новітні технології, компютеризація майже всіх систем, неймовірно свіже повітря та безкраї води морів. Таке перше враження складається коли потрапляєш у Норвегію. Люди, навіть поспішаючи на роботу, завжди раді допомогти туристам знайти необхідне місцепризначення, відповісти на питання «котра година», або просто поділитися враженнями від «міксу» погоди на сьогодні. Кожен є частиною величезного механізму, що працює безперервно, поєднуючи в собі прозорість та легітимність законодавчої сфери та вищу ефективність та продуктивність робочої сили, що бесперестанно занепокоєнна збереженням національного багатства та ресурсів майбутнім поколінням.

 

«З відкриттям «Екофіску» у 1969 році, економічний бум спричинив величезні зміни у різних сферах життя населення. А завдяки довіри норвежців представникам політичної сфери, це дало змогу правильного управління та розробки надійної законодавчої бази задля залучення надійних інвестицій в країну», – каже заступник Генерального директора департаменту з міжнародних справ Міністерства палива та енергетики Норвегії Джорун Анна Салтелла.

Під час дискусії з Анною відчутно помітно наскільки вона пишається результатами роботи між міністерством та енергетичним сектором своєї країни, адже лише енергетична індустрія принесла у 2015 році 15% усього ВВП країни. Анна з запалом розповідає про те, що кожен споживач електроенергії та газу відчуває себе захищенним та вільним прийняти рішення щодо вибору постачальника енергопослуг між великою кількістю конкурентів. «Минулого року, я вирішила, що буде доречно встановити вітряні системи задля самостійного забезпечення свого будинку електроенергією. Я дуже вдячна системі заохочення, яку впровадила наша країна. Таким чином, збільшується кількість населення, які були б зацікавлені у встановленні екологічно безпечних систем у своїх домівках, або ж на підприємствах. Майже 60% моїх інвестицій у таку систему буде повернено протягом 10 років», радіє Анна.

IMG_6635

IMG_6634

 

 

 

 

 

 

Багато територій ще є недослідженими та невідкритими у чотирьох морях Норвегії. «Головною метою усіх підприємств, що залучені в енергетичний сектор Норвегії завжди була і є висока ефективність! Важливо не скільки, а яким чином був досягнутий виробіток електроенергії», розповідає Гарольд Флоло Хевкінс, колега Анни. Щодо електроенергії, то 96%  видобувається саме за допомогою гідроелектростанцій. Проте в цьому є ї свої мінуси, адже «Основні проблеми для норвезької гідроенергетичної системи пов’язані з двома елементами: виробництво, що змінюється в зв’язку зі зміною опадів; попит: великі незпрогнозовані зміни зі зміною температури», продовжує Гарольд. Такі компанії, як Enova, Statnett, NVE відіграють ключову роль у забезпеченні екологічного та ефективного балансу у сфері гідро- та електроенергетики Норвегії.

Цікавим фактом є те, що співробітництво між Норвегією та Україною у сфері енергозабезпечення та впровадження ефективних енерготехнологій було налагоджено певним чином лише у кінці 2014 року, а саме із появою Норвезько-української торгівельної палати. Це надало величезні переваги для українського бізнесу та розвитку приватного енергопостачання споживачам, а також, що не є менш важливим, розвитку біопалива.

«Україна має величезний потенціал стати світовим лідером, застосовуючи свої природні умови та неймовірний інтелект людей, ентузіазм українців відчуваєш при кожній розмові», розповідає з запалом менеджер проекту Лінда Скйольд Окснес. «Наразі ми працюємо з командою Easy Business, які вже мають 11 ініціатив у сфері енергетики, та 17 ініціатив у сфері нафти та газу». Для українського ринку, експерти Норвезько-української палати бачать, перш за все, запровадження реформи щодо того, що кожен повинен платити відповідно того, що ти використав на ринку. Пільги, субсидії та інші «привілегії» лише шкодять розвитку здорової конкуренції на українському ринку.

 

Юлія Єгорова,
учасниця програми “Молодь змінить Україну”,
експерт з дослідження енергетичного сектору Норвегії