AD ASTRA PER ASPERA ЧИ ЯК ВІДКРИТИ СВІТ, ЩОБ ЗМІНИТИ КРАЇНУ

РОМАН МЕЛЬНИК, КООРДИНАТОР ПРОГРАМИ “МОЛОДЬ ЗМІНИТЬ УКРАЇНУ”, ПРО СВОЮ УЧАСТЬ У ПРОГРАМІ “ВІДКРИТИЙ СВІТ”

Провів 10 днів у США за програмою “Відкритий світ”, вивчаючи демократію, неурядовий сектор і самоврядування. Поділюся декількома спостереженнями про США і програму загалом.

1) ЛЮДИ – це найбільше, що вражає. Їх всіх мотивують чіткі цілі, які не можуть змінитися чи на щось помінятися. Мені здається, що особистий розвиток, спорт, добробут, релігія і щастя – це найбільш поширені цінності серед американців.

2) США – це нація СПОРТУ. В той час як в Україні чи навіть Європі більшість людей захоплюється футболом і майже нічим іншим, у США люди шаленіють від американського футболу, бейсболу, баскетболу, хокею і гольфу. Місто Канзас-сіті, де я був з делегацією українців тиждень, має потужну бейсбольну команду, яка виграла титул чемпіона світу у 2015 р.; також присутня достойна команда з американського футболу, топова баскетбольна команда з місцевого коледжу і, навіть, є команда з сокеру – нашого європейського футбол.

3)Демократичні інституції трохи відрізняються від тих, які я звик вивчати у Європі. В США двопартійна політична система (winner-takes-all) з найсильнішими неписаними традиціями, які коли-небудь зустрічав. Багато процесів проходять за зовсім іншою незвичною «бізнес-логікою».

Інша, дуже цікава річ, це те, як легко американці доносять одне на одного і слугують взаємними вартовими на кожному рівні суспільства та держави. Наприклад, я жартував у приймаючій сім’ї, в якій жив, що наша українська група створить нову політичну систему в США і зробить револіцію. Боб, якому я озвучив цю ідею, запитав жартівливо свою дружину Шерон: «Кому мені слід доповісти?». Це було перше, що прийшло йому на думку, навіть, зважаючи на те, що то був простий жарт українця, який приїхав на пару днів у гості.

Окремо цікаво порівняти програму «Молодь змінить Україну», яку я координую ( далі –«МЗУ»), і програму «Відкритий світ». Всупереч тому, що кожна програма передбачає навчальні поїздки до інших країн, у них мало що схожого, якщо вникати у структуру та деталі. Рівень автономії та самоорганізації учасників у «МЗУ» значно вищий, так як учасники відповідальні майже за все: починаючи із вибору членів групи та країни вивчення і завершуючи бронюванням квитків на літак.

Це дозволяє, одначе, учасникам відчувати більшу відповідальність і задоволення від їхніх власних дій, зробленого вибору та креативності у плануванні зустрічей. У програмі «Відкритий світ» всі питання вирішуються супер-ефективними організаторами. Щойно тебе обрали на програму, можеш бути певний, що все організують офіси у Києві, Вашингтоні та партнерські ГО у конкретних штатах. З одного боку економиться час для учасників і менше ризиків, але з іншого – люди не так сильно взаємодіють із країною вивчення і майбутніми спікерами, якщо самі не готують програму і не домовляються про все самі. Це дещо зменшує ефект занурення в країну та її систему. Тому, якщо підсумувати, можна сказати що «Відкритий світ» це класична програма обміну із наперед відомим планом візиту, в той час, як «МЗУ» більш дослідницька, гнучка і енергозатратна для учасників програма, яка тримає в тонусі і до після поїздки, адже сама поїздка лише один із етапів програми.

P.S.Цікаво, що офіційна квітка штату Канзас, це соняшник – символ Фонду Богдана Гаврилишина. Варто подумати над тим, щоб якось офіційно подружитися зі штатом, який так поважає наш український соняшник).